کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائیه تشکیل می‌شود

کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائیه تشکیل می‌شود

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی از تشکیل کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائیه خبر داد و گفت: تسهیل و سرعت بخشیدن به حل مشکلات سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی، از مزیت‌های بارز تشکیل این کارگروه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کیش،به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل منطقه آزاد کیش، حمیدرضا مؤمنی در نشست هم‌اندیشی سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف کیش که در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌المللی این جزیره برگزار شد، با تأکید بر اهمیت تشکیل کارگروه مناطق آزاد و استقبال معاون قوه قضائیه از این اقدام مهم اظهار داشت: تسهیل و سرعت بخشیدن به حل مشکلات سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی، از مزیت‌های بارز تشکیل این کارگروه است.

وی از حجم سرمایه‌گذاری، تولید، صادارت، واردات و حضور مستمر فعالان اقتصادی به‌‌عنوان مزایای مهم در روند توسعه این مناطق نام برد و افزود: توجه به حوزه‌های درون و برون سازمانی از وظایفی است که به حل مشکلات پیشِ‌روی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد کمک می‌کند.

مشاور رئیس‌جمهوری با تأکید بر اهمیت حل مشکلات درون‌سازمانی از سوی کارگروه تخصصی، گفت: مشکلاتی که مربوط به دستگاه‌های اجرایی از جمله مجلس و قوه قضائیه است، توسط دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی پیگیری خواهد شد.

او همچنین بررسی و حل مشکلات فعالان اقتصادی در مناطق آزاد را از وظایف مهم و تعهدی شورای‌عالی برشمرد و یادآور شد: در سازمان‌های مناطق آزاد و دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به‌دنبال ایجاد یک تعامل سازنده برای هموار کردن مسیر توسعه و پیشرفت هستیم.

به‌گفته مؤمنی، منطقه آزاد کیش در ارائه محتوا، کارشناسی، فعالیت‌ها و تسلط به قوانین و مقررات میان دیگر مناطق آزاد کشور نمونه است و باید از این فرصت بهره لازم را برای موفقیت دیگر مناطق به‌کار برد.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد با بیان این‌که شورای پارلمانی با مشارکت نمایندگان ادواری و تخصص‌های مختلف در دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم پارلمان در خصوص مالیات ارزش افزوده بود که با سه محوریت “تدوین دستورالعمل‌ها با همکاری وزارت دارایی، سران سه قوه و ارائه طرح پیشنهادی”در نظر داریم مشکلات فعالان اقتصادی را حل کنیم.

به‌گفته وی، با همکاری وزارت دارایی دستورالعمل‌ها تدوین خواهد شد تا در مرحله اجرا، فعالان اقتصادی دچار مشکل نشوند.

مؤمنی با اشاره به این که قوانین واگذاری زمین، واردات و صادرات در مناطق آزاد نیاز به اصلاح و تغییرات دارد، تصریح کرد: تحقق این مهم نیازمند تعامل سازنده با فعالان اقتصادی و سازمان‌های مناطق آزاد است که احتمالاً تا یک‌ماه آینده انجام‌ خواهد شد.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در رابطه با صدور پروانه ساخت و مجوزهای اقتصادی در مناطق آزاد تأکید کرد: برای رونق هرچه بیشتر کسب و کارها و مانع‌زدایی‌ها، حل مشکلات آنان در حوزه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفته است.

شایان ذکر است؛ در نشست هم‌اندیشی سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف که با حضور جعفر آهنگران رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد؛ از بین رفتن مزیت‌های مناطق آزاد، شناسایی ابزارهای تشویق و ترغیب فعالان اقتصادی برای سرمایه‌گذاری، اعمال مالیات ارزش افزوده، مانع‌زدایی‌ها، تشکیل کارگروه تخصصی، پیچیدگی بروکراسی اداری که مانع سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها می‌شود، کم‌رنگ شدن قیمت رقابتی در مناطق آزاد، مهندسی مجدد برنامه‌ها و طرح‌ها، اصلاح آئین‌نامه و دستورالعمل‌ها بر اساس میزان حجم سرمایه‌گذاری از جمله مباحثی بود که از سوی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی مطرح شد.

 کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائیه تشکیل می‌شود
کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائیه تشکیل می‌شود

منبع » تسنیم

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=10559