ماجرای معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران مناطق آزاد به کجا رسید؟

ماجرای معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران مناطق آزاد به کجا رسید؟

منتظری، مدیر امور مالیاتی کیش: بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، معافیت مالیاتی ناظر به فعالان اقتصادی بوده و از تاریخ صدور دادنامه که سی‌ام اردیبهشت‌ماه سال جاری بوده است، حقوق‌بگیران طبق قانون، مشمول مالیات شده‌اند.

رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورد بازنگری قرار گرفته است؟

وی در خصوص اینکه برخی افراد در فضای مجازی مطالبی مبنی بر اینکه رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورد بازنگری قرار گرفته و در واقع معافیت به قوت خود باقی است، خاطرنشان ساخت: تا زمانی که رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بر اساس ماده ۹۱ و به تشخیص 20 نفر از قضات محترم دیوان یا بر حسب دستور رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا بر اساس ماده 94 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به دستور ریاست محترم قوه قضائیه رای هیات دیوان عدالت اداری مورد بازنگری قرار نگیرد حقوق‌بگیران مناطق آزاد مشمول مالیات با اعمال سایر معافیت‌های مالیاتی خواهند بود.

مدیر امور مالیاتی کیش با بیان اینکه معاونت مالیاتی منطقه آزاد کیش شفافیت در وظایف عملکردی را سرلوحه کار خود قرار داده است، گفت: سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت‌های تابعه آن تاکنون به تکالیف مالیاتی خود از قبیل ارائه اظهارنامه، پرداخت مالیات متعلقه و کسر مالیات از حقوق‌بگیران اقدام و قانونمندی سازمان منطقه آزاد کیش در انجام تکالیف مالیاتی بی‌نظیر و ستودنی است.

منتظری میزان درآمدهای مالیات‌های منطقه آزاد کیش در سال گذشته را حدود 7 هزار و 400 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: در 6 ماه نخست امسال حدود 3هزار و 500 میلیارد ریال مالیات دریافت شده است که این مبالغ عمدتا مربوط به فعالیت اقتصادی مودیان در سرزمین اصلی بوده است.

وی افزود: 3 درصد عوارض ارزش افزوده سهم شهرداری‌هاست و با توجه به اینکه در منطقه آزاد کیش شهرداری نداشتیم، به‌واسطه همین خلاء قانونی عوارضی به سازمان تعلق نمی‌گرفت که در سال 97 مصوبه‌ای از سوی شورای اسلامی جزیره کیش مبنی بر اینکه شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش به‌عنوان شهرداری این منطقه معرفی و قلمداد شد.

مدیر امور مالیاتی کیش عنوان داشت: با توجه به فلسفه وجودی مناطق آزاد، ساکنین این مناطق شهروند هستند و شهروندان نیز باید عادلانه و یکسان از حقوق شهروندی بهره‌مند شوند.

منتظری ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام شد از ابتدای سال 97 عوارض ارزش افزوده به شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش تعلق گرفت که ماهانه بر اساس شاخص جمعیت در استان، عوارض ارزش افزوده پرداخت می‌شود که از ابتدای سال 97 تاکنون حدود پانصد میلیارد ریال عوارض ارزش افزوده به شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش که امورات شهرداری را انجام می‌دهد پرداخت شده است.

حمیدرضا منتظری صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در جزیره کیش از حمایت و اهتمام ویژه جهت مرتفع شدن مشکلات پیش روی فعالان عرصه تولید در جزیره کیش خبر داد و گفت: با در اختیار گرفتن تسهیلات و امکانات قانونی برای تولیدکنندگان و کاهش دغدغه‌های آنان در زمینه تولید برنامه‌های ویژه‌ای تدوین شده است چراکه این امر موجب رونق و جهش تولید در جزیره کیش خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نظر هوشمندانه “مقام معظم رهبری” و بر اساس سیاست‌های کلی نظام، سکونت در جزایر سرزمین عزیزمان ایران یک اولویت مهم است، افزود: سکونت در جزیره کیش به‌عنوان منطقه گردشگری و اقتصادی کشور از نظر جامعه‌شناسی شهری و هم‌چنین موقعیت استراتژی جغرافیایی و اجتماعی خاصی که دارد شرایط زندگی در این جزیره را با مشکلاتی مواجه کرده است. به‌طوری‌که هزینه اجاره‌بها و قیمت مسکن و سایر اقلام ضروری زندگی نسبت به سرزمین اصلی بسیار بالاتر است.

مدیر امور مالیاتی کیش در رابطه با معافیت مالیاتی ماده(13) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه تمام اشخاص حقیقی و حقوقی منطقه با فعالیت‌های اقتصادی در زمینه‌های مختلف از زمان شروع مجوز فعالیت اقتصادی در محدوده این منطقه می‌توانند نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی به مدت 20سال از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوند.

منتظری در ادامه خاطرنشان ساخت: مدت زمان 20سال در اجرای قانون چگونگی اداره مناطق آزاد برای برخی از اشخاص حقوقی در این منطقه سپری شده و همچنین معافیت مالیاتی سازمان منطقه آزاد کیش در اواخر سال 93 به اتمام رسیده است از این رو بر اساس ماده(13) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران بعد از اینکه مدت 20 سال به اتمام رسید تابع مقرراتی خواهد بود که به پیشنهاد هیات وزیران به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.

وی عنوان کرد: لایحه موصوف در کمسیون اقتصادی طرح کلیات آن تصویب و در حال مراحل تقنین است.

مدیر امور مالیاتی کیش افزود: در لایحه موصوف آمده است؛ پس از اتمام مدت 20 ساله معافیت مالیاتی، نرخ و شمول مالیات به‌صورت پلکانی بوده و پس از پنج سال نرخ مالیاتی مناطق آزاد با نرخ سرزمین اصلی یکسان خواهد شد.

وی در پایان از مودیان محترم مالیاتی در بخش اشخاص حقیقی و حقوقی در خصوص ارایه اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ تقدیر و تشکر کرد و افزود: با عنایت به اینکه یکی از شرایط بهره‌مندی از معافیت مالیاتی ارایه اظهارنامه و اطلاعات عملکردی مالی می‌باشد این اقدام باعث استفاده از تسهیلات و حقوق قانونی آنان خواهد بود.

معافیت-مالیاتی-حقوق-بگیران-مناطق-آزاد
معافیت-مالیاتی-حقوق-بگیران-مناطق-آزاد

منبع » فارس

1 دیدگاه ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=9425