فیلم: منطقه آزاد هاینان چین

فیلم: منطقه آزاد هاینان چین

رئیس جمهور چین “شی جینپینگ” در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ از تأسیس منطقه آزاد تجاری هاینان به‌عنوان نشانی از سی‌امین سالگرد اصلاح این کشور خبر داد.

طبق این برنامه، قرار است جزیره هاینان به‌ دوازدهمین منطقه آزاد چین تبدیل شود. منطقه آزاد هانیان در سال ۲۰۲۰ افتتاح می‌گردد اما استراتژی بلند مدت خود را تا سال ۲۰۳۵ ادامه خواهد داد.

علی‌رغم اهداف بلندمدت، اقتصاد هاینان در سال ۲۰۱۸ با رکود نسبی مواجه بود، اما هدف رشد خود را از دست نداد، در حالی که مقامات دولتی بصورت کاملا علنی مشکلات به‌وجود آمده در راه اندازی FTZ را تصدیق کرده‌اند.

بیشتر بدانید: آشنایی با مناطق آزاد چین

مشخصات اقتصادی منطقه آزاد هاینان

به عنوان یک جزیره گرمسیر در سواحل جنوبی چین، هاینان اغلب به عنوان “هاوایی چین” شناخته می‌شود. این استان به‌خصوص برای گردشگران چینی که در سواحل و آب و هوای گرم آن اتراق می‌کنند، یک مقصد محبوب است.

در سال ۱۹۸۸، هاینان به عنوان نخستین منطقه ویژه اقتصادی چین برگزیده شد و منجر به قراردادن آن در خط مقدم اصلاحات و مبارزات انتخاباتی به رهبری دنگ شیائوپینگ شد.

علی‌رغم این مزایا، منطقه هاینان در مقایسه با سایر مناطق چین نسبتاً توسعه نیافته است. به عنوان مثال تولید ناخالص داخلی سرانه آن ۵۱۹۵۵ RMB (7،۸۵۱ دلار آمریکا) همچنین در سال ۲۰۱۸ در رده هفدهم از ۳۱ منطقه سرزمین اصلی چین قرار گرفته است.

میزان ثروت آن به مراتب نزدیک به گانسو است که کمترین تولید ناخالص داخلی سرانه در چین را با ۳۱۳۳۶ RMB (4،۷۳۵ دلار آمریکا) نسبت به پکن دارد که بالاترین میزان آن در ۱۴۰.۲۱۱ RMB (21188 دلار آمریکا)است.

این صفحه را ببینید: ویدئوهای مناطق آزاد جهان

Hainan-Province-FTZ منطقه آزاد هاینان

منبع و اطلاعات بیشتر

تبلیغات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *