با حکم دیوان عدالت اداری، حقوق‌بگیران مناطق آزاد شامل معافیت مالیاتی نمی‌شوند + فیلم

با حکم دیوان عدالت اداری، حقوق‌بگیران مناطق آزاد شامل معافیت مالیاتی نمی‌شوند + فیلم

طبق حکم دیوان عدالت اداری، معافیت مالیاتی ماده ۱۳ قوانین مناطق آزاد کشور شامل حقوق‌بگیران در این منطقه‌ها نمی‌شود.

مدیر امور حسابرسی مالیاتی شهرستان قشم روز سه‌شنبه با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: از این رو تمام افراد مشمول این حکم باید برای تشکیل پرونده مالیات بر درآمد حقوق و انجام تکالیف خوداقدام کنند.

رضا کوهستانی افزود: این افراد شامل مقرات فصل سوم از باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم، مواد ۸۲ تا ۹۲ می‌شوند.

طبق ماده ۱۳ اصلاحی به تاریخ ششم خرداد ماه سال ۱۳۸۸ اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه آزاد به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره‌برداری مندرج در مجوز به مدت ۲۰ سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی معاف خواهند بود.

گفتنی است بر اساس حکم دیوان عدالت اداری، تمام حقوق بگیران شامل کارمندان دولت و سازمان منطقه آزاد قشم و غیر آن که حقوق آن‌ها بیش از ۳۰ میلیون ریال است، مشمول مالیات می‌شوند. حقوق کمتر از ۳۰ میلیون ریال بر اساس قانون معاف از مالیات است.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

بخشنامه عدم تسری معافیت مالیاتی مقرر در ماده 13 قانون مناطق آزاد به درآمد حقوق کارکنان مستقر در مناطق (ابلاغی 10 تیر 1399):

معافیت-مالیاتی-کارمندان-در-مناطق-آزاد

رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری پیرامون معافیت مالیاتی کارمندان مناطق آزاد

بر اساس ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران: « اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه به انواع فعالیتهای اقتصادی اشتغال دارند، نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره برداری مندرج در مجوز به مدت بیست سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم معاف خواهند بود…» نظر به اینکه معافیت مقرر در این ماده ناظر بر کسانی است که متصدی انجام فعالیتهای اقتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی هستند و منصرف از حقوق بگیرانی است که تحت نظر صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی به انجام اموری اشتغال دارند، لذا مقررات مورد شکایت شامل مکاتبه شماره 25607؍232؍ص-20؍12؍1391 مدیرکل تشخیص و حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور و مکاتبه شماره 7258؍230؍د-22؍3؍1392 معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور که بر اساس آنها حکم به تسری معافیت مالیات مقرر در ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران به درآمد حقوق کارکنان واحدهای مستقر در مناطق آزاد تجاری – صنعتی صادر شده، مغایر با مقررات ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران است و ابطال می شود. با اعمال ماده 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 و ابطال مقررات مورد شکایت از زمان صدور و تصویب آنها موافقت نشد./

شماره دادنامه : 344 – تاریخ دادنامه: 30؍2؍1399 – شماره پرونده: 9700927 – مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری – شاکی: آقای علی اصغر کاشفی

گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کیش در مورد لغو معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران مناطق آزاد؛

منابع: وب‌سایت رسمی دیوان عدالت اداری و ایرنا

3 ديدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=7901