تعیین تکلیف ایفای تعهدات ارزی انتقال ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

تعیین تکلیف ایفای تعهدات ارزی انتقال ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

دبیر کمیته اقدام ارزی با اشاره به برگزاری سی‌امین جلسه کمیته اقدام ارزی از تصویب چهار پیشنهاد اعضای این کمیته و ابلاغ آن خبر داد و گفت: با ابلاغ این مصوبات به کلیه مراجع ذی‌صلاح، ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان با سرعت و سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

به گزارش ایلنا از سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری اظهار داشت: این مصوبات شامل تعیین تکلیف ایفای تعهدات ارزی انتقال ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل به مقصد مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی، تصمیم‌گیری در خصوص حیطه وظایف کمیته اقدام ارزی، چگونگی بهره‌مندی صادرکنندگان سال‌های ۹۸ و ۹۹ از معافیت مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده و افزایش دوره زمانی عدم اعمال محدودیت‌های تجاری جهت صادرات از محل ورود موقت است.

وی افزود: با ابلاغ این مصوبات به کلیه مراجع ذی‌صلاح، ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان با سرعت و سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

دبیر کمیته اقدام ارزی ادامه داد: بر اساس یکی از مصوبات کمیته اقدام ارزی، در مواردی که دارندگان پروانه‌های صادراتی نسبت به تنظیم اظهارنامه صادراتی به صورت عام، جهت انتقال ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل به مقصد یکی از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی اقدام کرده باشند، با تایید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی مبنی بر استفاده از آن ماشین‌آلات و تجهیزات در همان منطقه، از شمول ایفای تعهدات ارزی خارج خواهند بود.

قمری اضافه کرد: این مصوبه صرفاً در خصوص انتقال ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل به مقصد یکی از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی بوده و در خصوص سایر کالاها در جلسات قبلی کمیته اقدام ارزی تصمیم‌گیری شده است.

وی گفت: بر اساس بررسی‌ها و استعلام‌های انجام شده از مراجع حقوقی و با توجه به فراز پایانی بند (۵) بخش (و) بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۷، در خصوص تصمیم‌گیری کمیته اقدام ارزی در حوزه موارد خاص ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان، اعضای این کمیته، حیطه تصمیم‌گیری کمیته اقدام ارزی را خارج از موارد تصریح شده در بسته سیاستی تشخیص داده و این موضوع را تصویب کردند.

دبیر کمیته اقدام ارزی بیان داشت: از دیگر مصوبات سی‌امین جلسه کمیته اقدام ارزی تعیین تکلیف چگونگی معافیت مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان سال‌های ۹۸ و ۹۹ بود که اعضای کمیته ارزی پیشنهاد سازمان امور مالیاتی را به اتفاق آرا تصویب کردند.

قمری افزود: بر این اساس صادرکنندگان سال ۹۸ که تا تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۹، به میزان ۷۰ درصد تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود را ایفا کرده‌اند، مشمول بهره‌مندی از نرخ صفر مالیاتی و استرداد کامل مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود. همچنین سایر صادرکنندگان سال ۱۳۹۸ که از ابتدای مردادماه ۹۹ تا پایان تیرماه ۱۴۰۰نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود به میزان ۹۰ درصد صادرات خود اقدام کنند، مشمول بهره‌مندی از نرخ صفر مالیاتی و استرداد کامل مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

وی‌ در خصوص استرداد مالیات بر ارزش افزودۀ این دسته از صادرکنندگان بیان داشت: بر اساس این مصوبه، صادرکنندگان سال ۹۹جهت بهره مندی از نرخ صفر مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده کامل حاصل از صادرات موظف هستند تعهدات ارزی به میزان ۹۰ درصد ارزش صادرات خود را، حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ ایفا کنند.

دبیر کمیته اقدام ارزی در پایان گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران‌ از زمان دریافت لوح فشرده اطلاعات مربوط به ورود موقت صادرکنندگان از گمرک جمهوری اسلامی ایران، نتیجه بررسی وضعیت ایفای تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان را ظرف ۴۵ روز اعلام کند، همچنین کمیته اقدام ارزی، دبیرخانه کمیته را موظف کرد ظرف مدت یک هفته و با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی نسبت به تدوین فرمت مورد تایید ارائه اطلاعات صادرات از محل ورود موقت و واردات موقت صادرکنندگان و همچنین برنامه زمان‌بندی ارائه اطلاعات توسط صادرکنندگان از محل ورود موقت اقدام کند.

تعیین تکلیف ایفای تعهدات ارزی انتقال ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
تعیین تکلیف ایفای تعهدات ارزی انتقال ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

منبع » ایلنا

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=10530