تاکنون تصور می کردم مناطق آزاد عمدتا وارداتی است

تاکنون تصور می کردم مناطق آزاد عمدتا وارداتی است

رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تاکنون تصور می کردم مناطق آزاد عمدتا وارداتی است، اما آمار نشان می‌دهد صادرات از مناطق آزاد بسیار بیشتر از واردات آن است و باید این مناطق را به مرکز صادرات تبدیل کرد.

حمید زادبوم روز دوشنبه در نشست تبیین توسعه تجارت در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: چنین مناطقی برای تجارت خارجی کشور در نوک پیکان تحریم‌ها قرار دارد، مناطق مهمی است که باید برای ارتقای آن تلاش کرد.

به گفته این مقام مسوول، با توجه به محدودیت صادرات نفت تنها میتوانیم آن میزانی را وارد کنیم که ضرورت دارد و بنابراین باید تمام تلاش را نسبت به صادرات معطوف کرد.

زادبوم با تاکید بر اهمیت منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: این منطقه در صورت هدفگذاری مناسب به افق مد نظر برای توسعه تجارت خواهد رسید، چرا که زیرساخت آن از نظر لجستیک فراهم است.

رونق-صادرات-مناطق-آزاد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد

در مناطق آزاد می‌توان حتی کالاهای ممنوعه واردات را به عنوان کالای واسطه‌ای تولید و صادر کرد. زادبوم با بیان اینکه صادرات در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ پیشی گرفته است، گفت: ۳۰ درصد قیمت کالاهای صادراتی در گمرکات کاهش یافته که اگر این اتفاق نیمیفتاد، صادرات نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایشی بود. با این حال حجم تجارت ۷۲ میلیاردی نشان‌دهنده وضع مناسب تجارت خارجی کشور است.

رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید به مرکز صادرات تبدیل شود، ادامه داد: در ۱۰ ماهه نخست ۹۸، مبلغ ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات و ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار واردات داشتیم که مجموعاً به حدود ۷۲ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشور می رسد.

وی جمع وزنی تجارت خارجی کشور در این بازه زمانی اعم از صادرات و واردات را ۱۴۵ میلیون تن عنوان و اظهار داشت: باید هدفگذاری زمانی کرد که بین ۳ تا ۵ سال آینده منطقه آزاد و ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به مرکز صادرات تبدیل شود؛ بخصوص که دسترسی به چند آزادراه، شبکه ریلی و حمل ونقل هوایی بین المللی دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید ارز حاصل از صادرات به واردات کالاهای اساسی و واسطه ای اختصاص یابد، تصریح کرد: ۷۰ درصد واردات ما کالای واسطه ای برای تولید و ۱۰ تا ۱۵ درصد کالای سرمایه ای است.

به گفته زادبوم، واردات کالای واسطه ای حتی کالاهای ممنوعه در مناطق آزاد با هدف تولید و ایجاد ارزش افزوده آزاد بوده و نیاز به ثبت سفارش ندارد، به این شرط که کالای تولید شده بلافاصله از همان منطقه آزاد صادر شود.

وی با تاکید بر اینکه صادرات ما در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ رشد ۲۰ درصدی از نظر وزنی داشت، افزود: از نظر ریالی این نسبت ۳ درصد منفی بوده است چون از سال گذشته تاکنون ارزش کالاهای صادراتی در گمرک ۳۰ درصد کاهش داشت که اگر این اتفاق نمی افتاد از نظر ریالی نیز صادرات ما در سال جاری نسبت به سال گذشته از رشد ۲۰ درصدی برخوردار می شد.

منبع: ایرنامهر

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=6131