ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد

ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد

پاشایی بهرام، رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری مجلس از بررسی «طرح اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی» در فراکسیون متبوعش خبر داد.

معصومه پاشایی بهرام رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در تشریح نخستین نشست فراکسیون متبوعش، به حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رئیس کل گمرک، معاونت اقتصادی وزیر اقتصاد و داراریی و مدیران مناطق آزاد در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بررسی وضعیت ثبت سفارش‌ها در مناطق آزاد نخستین دستورکار فراکسیون بود، افزود: براساس نامه دفتر حقوقی رئیس‌جمهور، واردات کالا در مناطق آزاد نیازی به ثبت سفارش‌ ندارد اما در حال حاضر به دلیل برخی محدودیت‌های ارزی ثبت سفارش برای واردات کالا در مناطق آزاد الزامی است؛ بنابراین مقرر شد گمرک و وزرات اقتصاد تدابیر لازم برای رفع این مشکل را پیش‌بینی کنند.

ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه براساس قانون ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد اما خروج آن مشمول قوانین گمرکی می‌شود اضافه کرد: در حال حاضر گمرک به جای استقرار خارج از منطقه آزاد و ممانعت از خروج کالا از این مناطق، در منطقه آزاد مستقر شده و از ورود کالا به این مناطق جلوگیری می‌کند.

وی بررسی ضرورت معافیت‌های مالیاتی برای مناطق آزاد را دومین دستورکار فراکسیون متبوعش برشمرد و اضافه کرد: تمام نمایندگان حاضر در جلسه بر افزایش مشوق‌ها به ویژه معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد تاکید کردند زیرا در حال حاضر این معافیت‌ها در ایران ۲۰ ساله است در حالی‌که در مناطق آزاد همسایگانی مانند ترکیه ۹۰ ساله است که این امر موجب تشویق سرمایه‌گذار ایرانی به سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه می‌شود.

معافیت‌های مالیاتی انگیزه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را افزایش می‌دهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است باید با درنظر گرفتن مشوق‌هایی خاص مانند معافیت‌های مالیاتی انگیزه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را افزایش داد.

پاشایی با بیان اینکه بررسی طرح اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی مصوب سال ۱۳۷۲ دستورکار دیگر فراکسیون متبوعش بود، ادامه داد: تمام بندهای این طرح بررسی شد؛ اگرچه حرف و حدیث‌های بسیاری مبنی بر اینکه در این طرح معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف شده، مطرح است، در این جلسه مشخص شد مالیات و عوارض مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده باید به این مناطق مسترد شود که برای تضمین اجرایی کردن آن مقرر شد عبارت در صورت عدم بازگشت دخل و تصرف در اموال عمومی محسوب می‌شود به طرح افزوده شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه مناطق جدیدی که مقرر است به مناطق آزاد کشور افزوده شود، محروم هستند، ادامه داد: تاسیس مناطق آزاد می‌تواند بهترین راه مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی باشد.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه تاسیس مناطق آزاد با بند ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد، افزود: اگر قوانین مربوط به مناطق آزاد اصلاح شود، این مناطق دروازه‌ای برای توسعه مبادلات با همسایگان است.

ورود-کالا-به-مناطق-آزاد-محدودیتی-ندارد

منبع » تحلیل بازار

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=9058