نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور

نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور

علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت، ضمن دیدار با عیسی فرهادی رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان از ظرفیت ها و زیرساختهای مجتمع بندری کاسپین و دو مجموعه تولیدی پوشاک هپی لند در شهرک صنعتی شماره ۲ و واحد چوبکاران عصر نوین در شهرک صنعتی شماره ۱ منطقه آزاد انزلی بازدید به عمل آورد. نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور در این سفر به خوبی نمایان گردید.

علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت بعد از برگزاری نشست کاری با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و بازدید از زیرساخت های موجود و دو شرکت صادرکننده نمونه کشوری این منطقه؛ در نشستی با حضور عیسی فرهادی، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان؛ و اعضای هیأت مدیره فعالین اقتصادی این منطقه و معاونین و مدیران این سازمان؛ در خصوص چالش ها و فرصت های پیش روی توسعه روابط با بازار اوراسیا به ویژه روسیه و بسته های حمایتی و برنامه های سازمان متبوع خود به بحث و تباد نظر پرداختند.

معاون وزیر صمت با ارائه تحلیلی از تغییر و تحولات ژئوپلتیک به وجود آمده در حوزه اوراسیا و روسیه که منجر به عزم جدی همه ارکان دولتی و بخش خصوصی روسیه برای توسعه همکاری ها با طرف ایرانی در زمینه های مختلف، این فرصت را مزیتی بر مزایا و فرصت های منطقه آزاد انزلی در خصوص توسعه مراودات با این منطقه ارزیابی کرد و اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی با وجود دو بندر کاسپین و انزلی در بهره برداری حداکثری از فرصت های رو به رشد تجاری کشورمان در توسعه روابط با اتحادیه اقتصاد اوراسیا و روسیه دارای نقش مهمی می باشد؛ در نتیجه توسعه و تکمیل زیرساخت هایی همچون اتصال بندر کاسپین و انزلی به خط ریلی و خط ریل رشت-آستارا از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار شده است.

رییس سازمان توسعه تجارت اشاره ای به تغییر راهبرد تجاری بخش دولتی و خصوصی این کشور نمود و این مهم را ناشی از برنامه این کشور برای ایجاد و تقویت مسیرهای جایگزین ترانزیتی و تجاری حتی در صورت رفع چالش های همکاری روسیه با غرب عنوان کرد و تصریح نمود: در این میان روس ها ایران را یکی از بهترین مسیرهای پیش روی خود ارزیابی کرده و باید توجه داشته باشیم که براساس اظهار نظر مقام های بلندپایه این کشور، هم اکنون با خلاء تأمین یکصد میلیارد دلار کالا مواجه می باشند.

وی با بیان نمونه هایی از عزم جدی دولت و بخش خصوصی روسیه برای گسترش مناسبات تجاری و صنعتی با فعالین اقتصادی کشورمان و برگزاری رویدادهایی همچون بزرگترین نمایشگاه خودرویی تاریخ ایران در خارج از کشور، افزایش کمی و کیفی هیأت های رفت و آمد هیأت های تجاری دو کشور که در تاریخ مناسبات ایران و روسیه بی سابقه است و رشد ۱۲۰ و ۱۹۰ درصد مناسبات دو کشور در تیر و مردادماه سالجاری؛ تأکید کرد: تجهیز، نوسازی و خرید ناوگان حمل و نقل دریایی و در کنار آن جاده ای و ریلی خود در این مقطع زمانی الزامی حیاتی است چراکه با توجه به ظرفیت و فرصت های کنونی، هم اکنون نیازمند ۱۰۰ فروند کشتی تجاری به منظور بهره برداری از وضع موجود و موقعیت های رو به توسعه در آینده نزدیکی می باشیم.

رییس سازمان توسعه تجارت با ارائه تحلیلی از روند انعقاد قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و فرصت هایی که از قبل صفر شدن تعرفه های گمرکی برای ۸۰ درصد کالا که با اجرایی شدن آن به ۹۳ درصد سبد کالاهای در حال مبادله گسترش پیدا می کند؛ افزود: براین اساس به دلیل محدودیت های موجود در ترانزیت زمینی، بهترین و سریع ترین مسیر افزایش هرچه بیشتر مناسبات دو کشور از طریق دریا و بنادر استان گیلان به ویژه بندر انزلی و کاسپین است که باید در کنار تکمیل زیرساخت ریلی نسبت به توسعه امکانات و خدمات رو به رشد بازرگانان ایرانی و روسی اقدام نمود تا در رقابت با کشورهای همجوار، تجربه های گذشته را تکرار نکنیم.

نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور
نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور

به گزارش خبرگزاری موج گیلان، عیسی فرهادی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست با رییس سازمان توسعه تجارت و فعالان اقتصادی منطقه با بیان اینکه فلسفه وجودی مناطق آزاد وابسته به حضور سرمایه گذاران است، تأکید کرد: اگر این عزیزان به هر دلیل از منطقه آزاد روی برگردانند، اساساً دیگر منطقه آزادی وجود ندارد، در نتیجه رفع دغدغه ها و تلاش به منظور رونق کسب و کار آنها، اولین و مهمترین اولویت کاری سازمان منطقه آزاد انزلی است.

عیسی فرهادی با ارائه تحلیلی از فرصت های از دست رفته در بازارهای عراق و افغانستان ظرف سالهای اخیر، عزم جدی و پیگیری های سازمان توسعه تجارت را ستود.

وی خطاب به رییس سازمان تجارت گفت: حضور جنابعالی در منطقه آزاد انزلی، محدود به گفتگو با چندین فعال اقتصادی و صادر کننده نیست بلکه هم افزایی جهت بهره برداری حداکثری از سرمایه ای ملی که متعلق به همه ملت ایران است و باید از این فرصت استفاده نمایند، محسوب می شود.

وی به برنامه های توسعه ای و تکمیل زیرساخت های مختلف منطقه و برخی کمبودهای برجای مانده از دوران گذشته اشاره کرد و تأکید کرد: تسریع در بهره برداری از اتصال خط ریلی به بندر کاسپین و اسکله رو، مهمترین طرح های زیرساختی حوزه لجستیک و حمل و نقل این سازمان است که در کنار طرح توسعه محدوده منطقه و الحاق چند شهرک صنعتی و فرودگاه بین المللی رشت، مهمترین برنامه های کاری سازمان منطقه آزاد انزلی جهت حضور بیش از پیش این منطقه و فعالین اقتصادی استانی، ملی و بین المللی در این منطقه آزاد تجاری صنعتی است.

در این نشست که تیمور پورحیدری مدیرکل صمت استان گیلان نیز حضور داشت، مدیران کشتیرانی دریای خزر و تشکل های بخش خصوصی منطقه آزاد انزلی به بیان چالش ها و پیشنهادات خود در زمینه سازوکار رفع کمبود کشتی های تجاری، مشکلات تأمین ارزی، کمبودهای زنجیره لجستیک، دعوت از فعالین اقتصادی مناطق آزاد جهت حضور در رویدادهای بین المللی که از سازمان توسعه برگزار می شود و حذف مالیات بر ارزش افزوده پرداختند که رییس سازمان توسعه تجارت موافقت خود را برای تأمین منابع مالی برای خرید پنج فروند کشتی تجاری توسط بخش خصوصی منطقه آزاد انزلی به منظور ایجاد خط کشتیرانی و حضور مناطق آزاد در هیأت های تجاری، اعلام کرد.

نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور
نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور

علیرضا پیمان پاک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین گفت : به واسطه این چالش و مسائل ناشی از آن پتانسیلی ایجاد شده که ایران می تواند با استفاده از این فرصت برای صدور برخی کالاهای خود و نیز ترانزیت از این مسیر بهره ببرد.

وی با اشاره به خروج کشورهای اروپایی از بازار روسیه و تحریم‌های ایجاد شده عنوان کرد: درحال حاضر بازاری ۱۰۰ میلیارد دلاری برای کالاهای مختلف ایجاد شده که ایران می تواند بخشی از سهم این بازار را از آن خود کند.

وی تصریح کرد : سال گذشته ۵۸۰ میلیون دلار کالا از ایران به روسیه صادر شدکه هم اکنون این صادرات ماهانه با رشد جدی روبرو است بطوریکه در تیرماه امسال ۱۲۹ درصد و در مرداد شاهد رشد ۱۸۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم.

پیمان پاک تاکید کرد : منطقه آزاد انزلی بعنوان درگاهی به بازار روسیه می تواند فرصتی را پیش رو قرار دهد که در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و فعال سازی موقت کرویدور شمال – جنوب بتوانیم از این ظرفیت بهره گیریم.

وی اجرای طرح‌هایی مانند راه آهن رشت – آستارا و مناطق اینچه برون و گرمسار و زیرساختهای دیگر را ضرورت‌های بلندمدت توسعه این زیرساخت‌ها دانست که حداقل ۲ سال زمان می برد اما اگر فرصتی که در منطقه آزاد انزلی وجود دارد با تکمیل حلقه های بسیار کوچک و با سرمایه های پایین محقق شود کشورمان در موقعیت مناسبی قرار می گیرد که از ظرفیت در حوزه روسیه و اوراسیا که به واسطه تغییرات ژئوپلتیکی در بخشی از بازار خود با مشکل روبروست، می توان استفاده مناسبی ببرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه برخی از واحدهای تولیدی این منطقه ظرفیت استفاده از این بازار را دارند، گفت: بخشی از این محصولات نیاز امروز تجار روسیه است و باید بتوانیم هیات های تجاری بزرگ را از منطقه آزاد انزلی اعزام و پذیرش کنیم.

وی ادامه داد: باید با استفاده از ظرفیت های توسعه‌ای روسیه همچون صندوق‌های توسعه و بانک‌های سرمایه گذار در قالب همکاری مشترک و مشارکت در سرمایه گذاری در راستای توسعه زیرساختها بهره گیریم که این فرصتها قابل پیگیری است.

وی برگزاری نمایشگاه‌ها، هیات های اعزامی، سیستم بانکی و بیمه ای و ارتباط فعال مراکز تجاری می تواند در این راستا راهگشا دانست و افزود: در حوزه بانکی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و بازار متشکل ارزی روبل به ریال انتقال ارز را فراهم کرده که دستاورد آن تسهیل برگشت ارز از روسیه است ضمن آنکه افزودن ناوگان کشتی رانی، لایروبی آستارا و توسعه ظرفیت های گمرکی و معاهدات گمرکی نیز در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد : در عین حال باید ظرفیت های تولیدی ما در بخش های صنعتی هم افزایش یابد.

نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور
نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه کشور

منبع: موج‌نیوز ، ایرنا

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=11208