مجتمع گلخانه‌ای منطقه آزاد ارس در بین ۱۰ گلخانه برتر دنیا است

مجتمع گلخانه‌ای منطقه آزاد ارس در بین ۱۰ گلخانه برتر دنیا است

مدیر امور کشاورزی منطقه آزاد ارس گفت: مجتمع گلخانه‌ای این منطقه در بین ۱۰ گلخانه برتر دنیا قرار دارد.

محسن شیخلو روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بزرگترین و مدرن‌ترین گلخانه شیشه‌ای و هیدروپونیک ایران و غرب آسیا در ارس قرار گرفته است، اظهار کرد: تکنولوژی ساخت گلخانه‌های شیشه‌ای هیدروپونیک به همت مجتمع گلخانه‌ای منطقه آزاد ارس، بومی شده تا جایی که می‌تواند در تکنولوژی با اسپانیا برابری کند.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس دارای استعدادهای فراوانی در زمینه کشاورزی و در حال تبدیل شدن به قطب محصولات گلخانه‌ای ایران است، ادامه داد: امکانات بالقوه خدادادی در منطقه آزاد ارس از جمله زمین‌های قابل استفاده و منابع آب غنی رود ارس، نیروی کار فراوان و وجود آب و هوای مناسب، شرایط مساعدی را برای توسعه بخش کشاورزی فراهم کرده است.

شیخلو با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌ها و توجه‌هایی که دولت به منطقه ارس دارد، در کنار رود پر آب و مناطق حاصلخیز موجب شده تا جهش بزرگی در حوزه کشاورزی ارس اتفاق بیفتد، ادامه داد: کشت گلخانه‌ای یکی از عوامل موثر در اقتصاد روستایی است و می‌تواند به کشاورزی پایدار در روستاها منجر شود.

وی ادامه داد: محدودیت‌هایی که در زمینه منابع تولیدات کشاورزی مانند آب و خاک وجود دارد و همچنین افزایش جمعیتی که جهان با آن روبه‌روست، توجه بخش کشاورزی را به سوی کشت گلخانه‌ای برده است زیرا در گلخانه‌ها آب کمتری استفاده می‌شود و کشت در گلخانه به یک ششم تا یک هشتم آب با کشت در فضای باز و زمین کشاورزی نیاز دارد.

وی تشریح کرد: در حقیقت گلخانه‌ها می‌توانند پیوندی میان محدودیت آب، محدودیت خاک، انرژی و تولید مواد غذایی باشند و تولید ۱۰ برابری در واحد سطح در مقایسه با فضای باز داشته باشند.

مدیر امور کشاورزی منطقه آزاد ارس افزود: امروزه استفاده بهینه از عوامل تولید و امکانات موجود برای افزایش بازده تولید با استفاده از آخرین دستاوردهای نوین فنی و فن‌آوری‌های جدید در صدر اهداف کشاورزی مدرن قرار دارد و در این میان گلخانه‌ها و کشت گلخانه‌ای به‌عنوان راهکاری برای کنترل عوامل تأثیرگذار محیطی همچون تغییرات دمایی، جلوگیری از پدیده‌های سرمازدگی و گرمازدگی از یک‌سو و استفاده بهینه از خاک و آب و کاربرد مناسب کود و سموم از سوی دیگر از دیرباز مورد توجه جوامع مختلف کشاورزی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: از همه مهمتر آنکه این نوع کشت سازگاری بالایی با محیط زیست دارد و می‌تواند درآمدزایی، سوددهی، راندمان بالای تولید، تنظیم و اشباع بازار را به طور کجا برای بخش کشاورزی به همراه آورد.

شیخلو با بیان اینکه این نوع کشت می‌تواند در اراضی غیر قابل کشت با سیستم هیدروپونیک راه اندازی شود و در حقیقت از زمین‌های غیرقابل استفاده، به نحو احسن استفاده شود، افزود: منطقه آزاد ارس یکی از بهترین مناطق برای این نوع کشت محسوب می‌شود و نوع آب ارس موجب شده تا مزایای این منطقه برای کشت هیدروپونیک افزایش یابد.

وی گفت: البته کشت گلخانه‌ای معایبی نیز دارد و از جمله مهمترین معایب آن این است که در ابتدا هزینه زیادی را طلب می‌کند و برای احداث آن باید قسمت عظیمی از سرمایه را صرف کرد که البته سودمند بودن محصول تولیدی موجب می‌شود در مدت کوتاهی این هزینه جبران شود؛ یکی دیگر از معایب این نوع کشت مراقب دائمی است که احتیاج دارد. برخلاف کشت در هوای آزاد در کشت گلخانه‌ای حتی لحظه‌ای غفلت می‌تواند خسارات زیادی را به همراه داشته باشد.

مدیر امور کشاورزی منطقه آزاد ارس ادامه داد: با وجود هزینه‌بر بودن این کشت و معایبی که دارد، توجه به پتانسیل‌های موجود در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توان و امکانات تولیدی و نیروی انسانی متخصص این بخش می‌تواند در دستیابی به توسعه ملی نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: وجود منطقه آزاد ارس در مرزهای مشترک ایران با جمهوری خودمختار نخجوان، ارمنستان و آذربایجان با ظرفیت‌های فراوان زمینه مناسبی را برای تولید و صادرات محصولات این واحدهای گلخانه‌ای به کشورهای مذکور ایجاد کرده که می‌تواند در اقتصاد ملی نیز نقش به‌سزایی داشته باشد.

مجتمع-گلخانه-ای-منطقه-آزاد-ارس

منبع: ایسنا

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=8242