تاسیس شتابدهنده‌های صادراتی صنایع خلاق در مناطق آزاد / تشکیل شرکت توسعه گردشگری و صنایع خلاق در هر منطقه

تاسیس شتابدهنده‌های صادراتی صنایع خلاق در مناطق آزاد / تشکیل شرکت توسعه گردشگری و صنایع خلاق در هر منطقه

مدیر صنایع فرهنگی و خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: ماموریت اصلی ما در حال حاضر، گفتمان سازی برای صنایع خلاق است، اینکه جایگاه صنایع خلاق در اقتصاد دنیا به چه شکل است و در ایران باید به چه شکلی دنبال شود.

صنایع خلاق، به صنایعی گفته می‌شود که اساس آن‌ها ایجاد و انتشار دانش و اطلاعات است و بر اساس مؤلفه‌های فرهنگ، اجتماع و هنر شکل می‌گیرند. امروز صنايع خلاق، یکی از مؤلفه‌های مهم اقتصاد دانش‌بنيان شده اند و در موارد قابل اندازه‌گيري، در زمينه‌های رشد و ایجاد شغل، سهمی بالاتر از متوسط را به خود اختصاص داده‌اند. در واقع صنایع خلاق از همگرایی صنایع فرهنگی، فناوری و خلاقیت‌های انسانی شکل می‌گیرد که می‌تواند بیشتر از هر صنعتی ارزش افزوده اقتصادی داشته باشد.

مناطق آزاد از سال‌ها پیش توجه ویژه ای به این حوزه داشته اند و در حال تبدیل شدن به قطب صنایع خلاق در سطح کشور هستند.

برای اطلاع بیشتر از فعالیت‌های حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد گفتگویی با سید سجاد نوری، مدیر صنایع فرهنگی و خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام شده که در ادامه می‌خوانید.

سید سجاد نوری گفت: از ابتدای اجرای صنایع خلاق در مناطق آزاد، فعالیت‌های مختلفی صورت گرفت که مهمترین آن و بررسی و اجرای فعالیت‌هایی بود که باید برای رونق صنایع خلاق که استارت آپ‌ها بخشی از آن است، در نظر می‌گرفتیم؛ اما ماموریت اصلی ما در حال حاضر، گفتمان سازی برای صنایع خلاق است، اینکه جایگاه صنایع خلاق در اقتصاد دنیا به چه شکل است و در ایران باید به چه شکلی دنبال شود و مهمتر از همه اینکه تلاش ما در حال حاضر بر ایجاد پذیرش صنایع خلاق و آشناسازی افراد و صنایع با منافع صنایع خلاق برای اثر مثبت بر اقتصاد مناطق آزاد است. هرچند کار بسیار زمان‌بر و سختی است اما می‌تواند آینده بسیار خوبی برای اقتصاد مناطق آزاد کشورمان رقم بزند.

وی در توضیح این حوزه گفت: صنایع خلاق شامل صنایع فرهنگی، هنری و گردشگری می‌شود و بخشی از این اکوسیستم، اکوسیستم استارت آپی را تشکیل می‌دهد.

مدیر صنایع فرهنگی و خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به مهمترین فعالیت‌های این حوزه خاطرنشان کرد: امروز در حال تاسیس شتابدهنده‌های صادراتی صنایع خلاق در مناطق آزاد هستیم با این نگاه که بتوانند فرآیند صادرات صنایع خلاق را که جزو ماموریت ذاتی مناطق آزاد است را تسهیل گری کنند و هم بتوانیم به زنجیره ارزش صنایع خلاق در سطح کشور کمک کنیم.
وی افزود: شتابدهنده‌های صادراتی در مناطق آزاد کیش و ارس در حال تاسیس هستند و به احتمال زیاد تا یک ماه دیگر فعالیت اجرایی‌شان آغاز خواهد شد.

نوری عنوان کرد: در منطقه آزاد ارس، صندوق پژوهش و نوآوری را تاسیس کردیم تا بتواند با مشارکت منطقه آزاد، بخش خصوصی و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، از صنایع خلاق و دانش بنیان حمایت کند.

وی افزود: مرکز رشد منطقه آزاد ارس هم به عنوان مبدا صدور خلاقیت برای کل مناطق آزاد شناسایی شده و هر شرکتی که بخواهد به عنوان شرکت خلاق در مناطق آزاد فعالیت کند، می‌تواند به صورت اینترنتی تمامی‌کار‌های صدور گواهی خلاقیتش را از طریق مرکز رشد ارس پیگیری کند که این مهم در راستای تفاهمی که با ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز داشتیم انجام شده است.

مدیر صنایع فرهنگی و خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: یک برنامه توسعه زیست بوم خلاق در هر منطقه در حال تدوین است که در واقع برای شکل گیری اکوسیستم صنایع خلاق در هر منطقه یک نقشه راه به ما می‌دهد که در این موضوع در منطقه آزاد اروند و ارس جلوتر از باقی مناطق پیش رفته اند و گزارش‌های نهایی آن در حال آماده شدن است.

وی در مورد نحوه حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از صنایع خلاق در مناطق آزاد توضیح داد: با معاونت علمی ریاست جمهوری چند نوع تفاهم نامه در این زمینه داریم؛ بر این اساس هم با ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز تفاهم نامه داریم و هم با خود معاونت علمی و هم با صندوق نوآوری و شکوفایی که هر کدام از این‌ها به فراخور موردی که وجود دارد از صنایع خلاق در مناطق آزاد حمایت می‌کنند. در واقع هر کدام از این نوع تفاهم نامه‌ها یک جایی خودشان را نشان می‌دهند و ما به حسب نیاز از هر کدام از آن‌ها بهره‌برداری می‌کنیم.

نوری در توضیح فعالیت‌های در حال انجام حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد گفت: خوشبختانه شتاب دهنده تخصصی رسانه و تبلیغات در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی تاسیس شده و در حال استقرار است.

وی در ادامه افزود: ما در نظر داریم در هر منطقه یک شرکت توسعه گردشگری و صنایع خلاق تاسیس کنیم که کار آن پیگیری ایجاد منابع جدید درآمدی برای مناطق است و جا‌هایی که نیاز به ورود جدی‌تر و خارج از ساختار دولتی دارد بتوانند این کار را انجام دهند. در منطقه آزاد ارس این شرکت تاسیس شده و در اروند هم در حال تاسیس است؛ در مناطق آزاد چابهار و کیش نیز با تغییر اساسنامه شرکت‌هایی که پیشتر در مالکیت منطقه بوده و وجود داشته و الان موضوعیت آن از بین رفته با تغییر اساسنامه این شرکت‌ها این فعالیت انجام می‌شود؛ به طور مثال در منطقه آزاد کیش، یک موسسه جشنواره‌ها داشتیم که همان شرکت در حال حاضر با اصلاح اساسنامه در حال تبدیل به شرکت توسعه گردشگری و صنایع خلاق در کیش است.

مدیر صنایع فرهنگی و خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مهمترین کارهایی که امروز در دستور کار داریم، آیین نامه حمایت از کسب و کار‌های صنایع خلاق و الکترونیکی است که تدوین شده و به احتمال زیاد در جلسات آتی شورای مدیران عامل مناطق آزاد تصویب و اجرایی خواهد شد.

وی در ادامه توضیح داد: این آیین نامه وقتی در مناطق آزاد اجرایی شود بخش عمده‌ای از عدم استقلال و نیازی که شرکت‌های فعال در منطقه به سرزمین اصلی دارند برطرف می‌شود، به ویژه در حوزه قانون گذاری، یک بخش زیادی از مشکلات مناطق آزاد حل خواهد شد و مجوز‌ها و بخش عمده‌ای از کار‌هایی که نیاز دارند به سرزمین اصلی مراجعه کنند در خود منطقه انجام خواهد شد. این موضوع به ویژه برای کسب و کار‌های الکترونیکی خیلی نکته مهمی است و بحث چندپارگی را برطرف می‌کند.

نوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شیوع کرونا بر فعالیت صنایع خلاق اثری داشته یا نه گفت: خوشبختانه شیوع کرونا نتوانسته بر روند فعالیت‌هایی که به آن اشاره شد خللی وارد کند اما در این روزها با توجه به خسارت‌هایی که این بیماری بر کسب و کارها تحمیل کرده است، برای فعالان صنایع خلاق در صورتی که از امکانات منطقه استفاده می‌کردند، تخفیف و بخشودگی اجاره در نظر گرفتیم.

تاسیس-شتاب-دهنده-صادراتی-در-مناطق-آزاد

 

منبع: اقتصاد24

1 دیدگاه ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=8436