در دیدار مونی و لاریجانی مطرح شد: لزوم افزایش سهم مناطق آزاد در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

در دیدار مونی و لاریجانی مطرح شد: لزوم افزایش سهم مناطق آزاد در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

مسئول هماهنگ کننده روابط ایران و چین، بر لزوم افزایش سهم مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین به ویژه در بخش انرژی، تاکید کرد.

حمیدرضا مومنی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دیدار با علی لاریجانی با اشاره به اینکه مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی در سال‌های اخیر و در دولت یازدهم و داوزدهم در بخش انرژی با افزایش حجم سرمایه گذاری مواجه بوده و اقدامات موثری در این زمینه انجام داده اند گفت: تفاهم نامه‌هایی که مناطق آزاد در حوزه انرژی در طول هفت سال اخیر با شرکت‌های فعال در این حوزه منعقد کرده نشان می‌دهد این مناطق به ویژه در بخش پتروشیمی می‌توانند جایگاه و سهم بالایی را در سند ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و چین به دست آورند.

همچنین علی لاریجانی مسئول هماهنگ کننده روابط ایران و چین در این نشست پیشنهاد داد؛ برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای ارتباط بیشتر با کشور چین و با در نظر گرفتن منافع ملی ایران با محوریت ظرفیت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تدوین شود.

وی اقتصاد چین را دومین اقتصاد برتر دنیا نامید و گفت: همکاری با کشور چین در حوزه‌های معدن و اکتشاف به شرط آنکه واردات فناوری‌های معدنی و اکتشافی در جهت فرآوری معادن باشد می‌تواند توانایی ما را در این حوزه تقویت کند.

یادآوری می‌شود علی لاریجانی در این دیدار سرفصل فعالیت‌های دیگری همچون توجه به اقتصاد دریامحور (پرورش ماهی در قفس و میگو)، همکاری در صنعت گردشگری، توجه به انرژی‌های پاک خصوصا انرژی خورشیدی و ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی، کشتی سازی و ساخت بنادر و بانکرینگ را مطرح کرد تا در ادامه همکاری‌های متقابل میان ایران و چین مورد توجه قرارگیرد.

افزایش سهم مناطق آزاد در سند 25 سال ایران و چین
افزایش سهم مناطق آزاد در سند 25 سال ایران و چین

منبع » خبرگزاری صدا و سیما

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=10325