دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد: زمینه تسهیل مبادلات و تجارت با عراق و سوریه فراهم شود

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد: زمینه تسهیل مبادلات و تجارت با عراق و سوریه فراهم شود

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با اشاره به سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیارد تومان در چند منطقه آزاد کشور گفت: لازم است مبادلات و تجارت با عراق و سوریه تسهیل شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مریوان، حمیدرضا مومنی در نشست با تجار و فعالان اقتصادی پایانه مرزی باشماق که در سالن جلسات این پایانه در این شهرستان برگزار شد، با اشاره به اینکه تاکنون 700هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور انجام شده است، اظهار داشت: 400هزار میلیارد تومان از این سرمایه در هفت منطفه آزاد تجاری کشور هزینه شده است.

وی افزود: در حال حاضر نیز سرمایه‌گذاری 300 میلیارد تومانی در چند منطقه آزاد دیگر کشور با پیشرفت 25درصدی در دست اقدام است.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از اشتغال پایدار برای 100 هزار نفر در بخش‌های مختلف در مناطق آزاد تجاری کشور خبر داد و تصریح کرد: باید در راه‌اندازی 7منطقه آزاد تجاری جدید به ویژه بانه و مریوان از تجربیات سایر مناطق آزاد تجاری استفاده شود.

وی گفت: امیدواریم با الگوبرواری از سایر مناطق آزاد و تقویت نقاط قوت و برطرف‌کردن نقاط ضعف به اهداف پیش‌بینی شده در طرح دست یابیم.

مومنی خواستار مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌های توسعه محور در مناطق آزاد تجاری کشور شد و بیان داشت: توسعه مناطق آزاد باید متناسب با طرح و شاخص توسعه متوازن این مناطق صورت گیرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور یادآور شد: باید با تقویت منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان زمینه تسهیل در مبادلات و تجارت با کشورهای همسایه از جمله عراق و سوریه فراهم شود.

تاسیس شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق در مرز باشماق مریوان

خالد جعفری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان نیز در این نشست اظهار کرد: منطقه آزاد بانه و مریوان به واسطه دارا بودن موقعیت مناسب اقتصادی و جغرافیایی یکی از توانمندترین مناطق اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: اجرای منطقه آزاد بانه و مریوان منجر به تسریع در روند توسعه پایدار استان کردستان خواهد شد.

جعفری با ابراز خرسندی از اینکه وجود منابع آبی و منایع طبیعی خدادادی و نیروی انسانی توانمند و توسعه‌محور بستر لازم برای رشد و بالندگی اقتصادی استان کردستان را فراخم کرده است، تصریح کرد: قطعا شرایط توسعه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان مهیا خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از احداث شهرک صنعتی مشترک با اقلیم کردستان عراق در مرز باشماق برای افزایش تعاملات اقتصادی و صنعتی خبر داد و گفت: باید خدمات و زیرساخت‌های مورد نیاز و مشوق‌های سرمایه‌گذاری دولت در این منطقه ارائه و فراهم شود.

زمینه تسهیل مبادلات و تجارت با عراق و سوریه
زمینه تسهیل مبادلات و تجارت با عراق و سوریه

منبع » تسنیم

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=10666