حذف قوانین دست و پاگیر سرمایه گذاری در مناطق آزاد با مصوبه دولت

حذف قوانین دست و پاگیر سرمایه گذاری در مناطق آزاد با مصوبه دولت

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از حذف قوانین دست و پاگیر سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد با مصوبه دولت خبر داد.

محسن پور احمدی با اشاره به اینکه سازمان‌های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی دارای قوانین و مقررات خاص هستند و تولید و توسعه صادرات، کسب و کار و تجارت، جذب سرمایه و رونق اقتصادی و کار از جمله اهداف تشکیل این مناطق به شمار می‌رود، اظهار کرد: قوانین و مقررات مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی از طریق تصویبنامه اخیر هیات دولت مورد بازبینی و پالایش قرار گرفت و می‌توان گفت بعد از قوانین و مقررات مربوط به شرکت‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و بیمه، قوانین مناطق آزاد با حجم کوچک تری مورد تصویب قرار گرفته تا حمایت از فضای اقتصاد و توسعه در این مناطق که یکی از اهداف قانونگذار است بیش از پیش اجرایی شود.

وی افزود: در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله) مربوط به اقتصاد مقاومتی که یکی از بندهای آن اختصاص به مناطق آزاد دارد بر انتقال فناوری، توسعه حوزه عمل مناطق آزاد، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات، تامین نیازهای ضروری و تامین منابع مالی از خارج تاکید شده است.

وی ادامه داد: به دنبال اجرای این سیاست‌ها، توسعه سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال سالم و تنظیم بازار کار و تولید و صادرات کالای صادراتی و تبدیلی نیازمند قوانین چابک و به دور از بروکراسی‌های زائد و متفاوت با قوانین سرزمین اصلی است که در این میان است که نقش دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان محور قانونگذاری، تقنین و تنقیح قوانین و مقررات و همچنین پالایش مقررات بیش از پیش نمایان می‌شود.

وی یادآور شد: در این راستا از دو سال پیش تاکنون اقدامات موثری با همکاری معاونت تدوین و تنقیح قوانین و مقررات ریاست جمهوری برای پالایش قوانین و مقررات مناطق آزاد انجام شد و تلاش‌ها برای تصویب آن در هیات دولت (روز شنبه 15 فروردین ماه 1400) به سرانجام رسید و تصویبنامه آن از سوی دولت ابلاغ و در روزنامه‌های کثیرالانتشار به چاپ خواهد رسید. بیش از 940 مصوبه مربوط به موضوع مورد اشاره در قالب چهار (4) فهرست تنقیحی «معتبر»، «منسوخ ضمنی و منتفی با اجرا»، «منسوخ صریح و باطل شده» و «غیرمعتبر با انقضای زمان»، دسته‌بندی، احصا و تعیین تکلیف شده است.

حذف قوانین دست و پاگیر

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه یکی از موانع اصلی بر سر راه تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد کشور را انبوهی از قوانین دست و پاگیر می‌داند که با این تصویبنامه تلاش شد این چالش‌ها و موانع از سر راه سرمایه‌گذاران و تولدیکنندگان برداشته شود که البته باید یادآور شد که این اقدام به صورت جدی در دستور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و هیات وزیران بود.

پور احمدی تاکید کرد: این مقررات به صورت مصوبه در دولت به تصویب برسد که به عنوان مرجع قانونی در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد تا هیچ گونه ابهام، اشکال و تفسیری صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه در تصویبنامه اخیر هیات دولت؛ تعداد مقررات و مصوبات مناطق آزاد از عدد 940 به 357، مصوبه و مفاد قانونی رسیده است اظهار داشت: عمده قوانین و مقرراتی که موانعی را برای فعالان اقتصادی در این مناطق ایجاد کرده بود با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری پالایش و مورد بازبینی قرار گرفت و از مجموعه قوانین مناطق آزاد کشور حذف شد.

قوانین جدید مناطق آزاد باعث ایجاد وحدت رویه می‌شود

پور احمدی در ادامه توضیح داد: ارائه مصوبات معتبر این حوزه که حدود 37 درصد کل مصوبات گردآوری شده است در کنار احصاء مصوبات غیر معتبر از نکات حائز اهمیت این تصویبنامه است که آثار زیادی در جهت آگاهی مردم و مجریان با حقوق و تکالیف خود، ایجاد رویه واحد و جلوگیری از تصمیمات مغایر و متفاوت در دستگاه‌های اجرایی و نیز پالایش و شفاف‌سازی نظام حقوقی به همراه دارد.

وی افزود: بیش از 63 درصداز قوانین هم از دایره مقررات و مصوبات مناطق آزاد خارج شدند. این اقدام در سالی که متبرک است به شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» حرکت بزرگی است که امیدواریم بتواند الگوی خوبی برای سایر دستگاه‌ها و حداقل دستگاه‌هایی که مرتبط با حوزه‌های صنعتی، تولیدی و مسائل اقتصادی هستند باشد.

پور احمدی تاکید کرد: مناطق آزاد نیازمند حرکت‌هایی در راستای مقررات زدایی و حذف قوانین دست و پاگیر و منسوخ شده هستند که البته این موضوع برای برخی قوانین در کشور نیز مصداق دارد. چرا که گاهی اوقات این قوانین منسوخ شده مورد استناد قرار می‌گیرند که به ویژه در حوزه‌های اقتصادی این امر با چالش جدی در پیش روی فعالین اقتصادی است، مواجه می‌شود.

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه با تقدیر از هیات دولت برای تصویب و اجرایی شدن قوانین مناطق آزاد در اولین نشست سال 1400 و نیز معاون محترم حقوقی ریاست جمهوری و معاونت تدوین و تنقیح قوانین و مقررات این معاونت برای همکاری و تعامل دو سویه گفت: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از جمله اولین دستگاه اجرایی کشور است که پالایش در قوانین و مقررات را در دستور کار قرار داد. با این مصوبه هر سرمایه‌گذار و دستگاه اجرایی که بخواهد در حوزه مناطق آزاد فعالیتی داشته باشد باید به این مقررات استناد داشته باشد.

پور احمدی ادامه داد: در این مسیر؛ قوانین و مقررات قبلی نیز مورد واکاوی و بررسی قرار گرفت تا اگر قانونی با ضعف یا تعارض مواجه بود برای آن فکر تازه و نگاه رو به جلو تعریف کرد تا از مقررات زدایی انتحاری و وضع قوانین خلق‌الساعه که یکی از مشکلات اساسی در حوزه تولید و صنعت است جلوگیری شود.

وی همچنین از چاپ قوانین و مقررات مناطق آزاد به دو زبان فارسی و انگلیسی تا اردیبهشت ماه آینده خبر داد و گفت: این کتاب مجموعه کاملی از قوانین و مقررات پالایش شده و مصوب است که به زودی در اختیار مخاطبان، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و سازمان‌های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی قرار خواهد گرفت.

حذف قوانین دست و پاگیر سرما یه گذاری در مناطق آزاد
حذف قوانین دست و پاگیر سرما یه گذاری در مناطق آزاد

منبع » تسنیم

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=10374