بانک آفشور در مناطق آزاد به کجا رسید؟

بانک آفشور در مناطق آزاد به کجا رسید؟

دبیر پیشین شورایعالی مناطق آزاد در حالی خبر از عملیاتی شدن بانک آفشور در مناطق آزاد ایران داد که ادامه این مسیر را باید در دوره نصراله ابراهیمی به نظاره بنشینیم.

آفشور چیست؟

عبارت آفشور (Offshore) در لغت به معنای ساحل یا هر چیزی که مربوط به ساحل می‌شود است، اما اگر بخواهیم از دید تجاری به آن نگاه کنیم و به معنای آن بپردازیم به مفهوم نقل مکان به جهت کم کردن هزینه‌ها و افزایش‌سود است.

بانک آفشور به عملیات بانکی اطلاق می‌شود که توسط یک بانک واقع در منطقه یا سرزمینی غیر از سرزمین اصلی که اغلب جزایر متعلق به دولت حاکم بر سرزمین اصلی به شمار می‌روند با اشخاص غیرمقیم و با پول خارجی و در مقیاس بزرگ انجام می‌شود.

هم‌اکنون حدود ۵۷ کشور یا منطقه آفشور اقتصادی در جهان وجود دارد که از این میان می‌توان چین، بحرین، برمودا، جزایر ویریجین، دومینیکا، هنگ‌کنگ، ژاپن، ماکائو، پاناما، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، لوکزامبورگ، اروگوئه، سوییس و چند منطقه در آمریکا را نام برد.

تاریخ دقیق شکل‌گیری اولین بانک فراساحلی و مرکز مالی فراساحلی نامعلوم است. اما توسعه بانک‌های فراساحلی به شکل کنونی، در دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و توسعه یافت.

ادامه روند توسعه و رشد این نوع بانکداری باعث شده است که دارایی‌های بانک‌ها و نهاد‌های مالی فراساحلی در حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهان باشد.

مزایای بانک فراساحلی (آفشور) چیست؟

۱. افتتاح حساب به ارز‌های مختلف رایج

۲. اینترنت بانکینگ قوی قابلیت صدور حواله‌های بین‌المللی

۳. صدور دسته چک‌های بین‌المللی

۴. صدور کارت‌های ویزا و مسترکارت

۵. محرمانگی بالا

۶. مالیات صفر درصد

مزایا و معایب حساب های آفشور
مزایا و معایب حساب های آفشور

پول شویی یا سیاه نمایی

درباره بانک‌های آف‌شور سیاه‌نمایی بسیاری شده است. وقتی از بانک آف‌شور صحبت می‌شود، پیش از هر چیزی تصویر افراد بسیار ثروتمندی به ذهنمان می‌آید که ثروت خود را برای پول‌شویی یا فرار از مالیات در بانک‌های مخفی می‌گذارند. طبقه پول‌دار جامعه بیش از دیگران از بانکداری آف‌شور استفاده یا سوءاستفاده کرده‌اند؛ اما مفهوم بانکداری آف‌شور منفی نیست.

حساب‌های بانکی آف‌شور شبیه همان حساب‌های معمولی هستند که در بسیاری از بانک‌های بزرگ می‌توان افتتاح کرد. برخلاف تصور مردم، برای افتتاح حساب بانکی آف‌شور الزاماً نباید پول هنگفت یا انگیزه‌های مجرمانه داشته باشید؛ یعنی همه افرادی که در خارج از کشورشان کار می‌کنند یا به کشورهای مختلف زیاد رفت‌وآمد می‌کنند یا به‌طورمرتب میان چند کشور پول جابه‌جا می‌کنند، می‌توانند از مزایای حساب‌های بانکی آف‌شور بهره‌مند شوند.

بانک آفشور چه زمانی در ایران موافقت شد؟

سعید محمد دبیر سابق شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور اخیرا از موافقت بانک مرکزی با تأسیس بانک فراساحل خبر داده و تاسیس این بانک را کمک کننده به جذب ارز صادراتی برای اشخاص، بانک‌های خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین فروش اوراق و ضمانت‌نامه‌های ارزی در زمان تحریم‌ها به شمار آورده است.

مشاور سابق رییس جمهور تصریح کرده بود: بانک آفشور یک مقوله ای است که قانون نیز در راستای تاسیس آن تاکید داشته و بر همین مبنی مناطق آزاد به سمت تاسیس آن حرکت کرد و حتی مقدمات تاسیس آن را به صورت کامل انجام داده است. در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به بانک مرکزی تکلیف شده که باید بانک آفشور در مناطق آزاد کشور راه اندازی شوند.

بیشتر بخوانید: توسعه تعاملات بیمه ای در مناطق آزاد

بانک آفشور مستقل از بانک مرکزی است

این بانک مستقل از بانک مرکزی است، اما بانک مرکزی بر روی آن نظارت خواهد داشت تا حدی که شیوه‌نامه‌های اجرایی این بانک را بانک مرکزی تدوین خواهد کرد.

تعداد دلار‌هایی که در بالشت‌ها مخفی شده‌اند نیز کم نیست و باتوجه به این آمار‌ها ایجاد این بانک می‌تواند کمک شایانی به جمع‌آوری‌ای دلار‌ها و در نهایت تاثیرگذاری روی تقاضا و قیمت دلار داشته باشد. درواقع دلار‌هایی که بی هدف نگه داشته می‌شوند با هدایت به این بانک در مسیر توسعه اقتصادی به کار گرفته می‌شوند. از سوی دیگر افرادی که قصد مهاجرت دارند هم بجای ایستادن در صف خرید‌های طولانی دلار و ایجاد تقاضا در کف بازار میتوانند از آپشن‌های این بانک در خصوص صدور حواله و چک‌های بین‌المللی استفاده کنند.

خارج شدن آمریکا از برجام موجب کوچ سرمایه‌گذاران خارجی شد که حضور آن‌ها در کشور رشد اقتصادی را در بر داشت حالا اگر این بانک در ایران تشکیل شود، درصورتی که در دایره تحریم‌های سوئیفت قرار نگیرد نه تنها زمینه حضور سرمایه گذار خارجی را فراهم میکند بلکه میتواند زمینه برگشت ارز‌های بلوکه شده را هم ایجاد کند.

بانک آفشور در مناطق آزاد به کجا رسید؟
بانک آفشور در مناطق آزاد به کجا رسید؟

منبع: برنا

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=11354