سعید محمد: قاچاق کالا اتهامی است که به مناطق آزاد زده می‌شود

سعید محمد: قاچاق کالا اتهامی است که به مناطق آزاد زده می‌شود

سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد در ماکو در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما با اعلام این مطلب گفت: بر اساس آمارهای رسمی ستاد مبارزه باقاچاق کالا و ارز تنها هفت درصد قاچاق کالا در کل کشور در مناطق آزاد صورت می‌گیرد.وی با بیان اینکه مناطق آزاد تحت رصد و کنترل دقیق گمرک بوده و آمار آن شفاف است افزود: در خیلی از مرزهای غیر رسمی با کوله بری و ته لنجی کالا وارد کشور می شود و آمارهای رسمی این قاچاق موجود نیست.

وی با تاکید بر اینکه اگر این آمار ها بر قاچاق صورت گرفته در کشور اضافه شود و میزان قاچاق کالا که توسط مناطق آزاد صورت می گیرد خیلی کمتر از این عدد هفت درصد خواهد بودگفت: در این صورت آمار واقعی قاچاق در مناطق آزاد به دو تا سه درصد خواهد رسید.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد قاچاق هفت درصدی را اتهام افکار عمومی به مناطق آزاد اعلام کرد و گفت : اگر هفت درصد را ملاک بگیریم به نظر من این اتهامی است که زده میشود به مناطق آزاد و قاچاقی که از این مناطق صورت می گیرد اتهام اشتباهی است.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی‌الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

 

منبع » خبرگزاری صدا و سیما

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://wikifreezones.com/?p=10918